Помен за косовске јунаке и ратнике са Букове Пољане

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу, 10. септембра Свету Архијерејску Литургију у цркви која се гради на Буковој Пољани, а посвећена је Светом Виду и Великомученику косовском кнезу Лазару.

Преосвећеном Владици у првој Архијерејској Литургији, одслуженој у храму на Буковој Пољани, саслуживало је неколико свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке. Пригодном бесједом обратио се Епископ Јоаникије, који је казао да је Букова Пољана на данашњи дан пројавила своју светост, која је засијала кроз ову светињу и кроз сабор вјерног народа, окупљеног око обновљеног храма Божијег.

Помен за косовске јунаке и ратнике са Букове Пољане

“Од давнина је на Буковој Пољани био храм, чије смо темеље нашли управо на овом мјесту и то на један чудесан, божански начин кроз који се пројавила воља Божија. Тај ранији храм вазнио се на Небо и преко њега нас је обасјавала свјетлост Божија, а да тога нијесмо били довољно свјесни. Али, свјесни су били поједини богобојажљиви људи који су жељели да се обнови стара светиња, али то дјело, на жалост, нијесу дочекали. Њихове душе су данас овдје са нама и радују се великом и неисказаном радошћу, као што се и ми радујемо васкрсењу овог светог храма из дубина земље“, рекао је Преосвећени Владика.

Иако грађена на веома неприступачном и удаљеном терену, гдје није лако наћи мајсторе, приложнике и добре материјале, црква Светог Вида и Великомученика косовског кнеза Лазара, подиже се са великом љубављу, пажњом и умијећем. Са вјером је уграђиван сваки камен и ова светиња окупљаће нас, сабирати и обједињавати у ово наше вријеме, а и будуће генерације у временима која долазе, поручио је Његово Преосвештенство.

Помен за косовске јунаке и ратнике са Букове Пољане

“Данас нас је Бог удостојио да одслужимо прву Свету службу у храму који је скоро завршен и чије освећење планирамо за славу, на Видовдан идуће године. Храм је већ оспособљен да се у њему могу вршити Свете службе Божије, да се у њему можемо сабирати, крштавати, вјенчавати, Богу молити и Бога прослављати, Који нас је својом милошћу удостојио да обновимо светињу на овом знаменитом мјесту за славу Божију и за покој душа наших предака.“

“Нарочито за покој душе великог Војводе Миљана Вуковог, косовског Војводе, како га назва Марко Миљанов, а са Војводом Миљаном и за све његове саборце, сатруднике и састрадалнике, славне јунаке са Букове Пољане. За њихове душе смо се данас помолили, а поводом 125 година од смрти Војводе Миљана. Нека га Господ упокоји и овјенча вијенцем непролазне славе, јер је он веома заслужан за васојевићко племе и његово јединство. Благодарећи свима њима ми се данас овдје окупљамо и сабирамо“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки.

Током Свете Архијерејске Литургије, у којој је обављено саборно крштење једног броја дјеце и одраслих људи, одслужен је помен за покој душа ратника који су, за крст часни и слободу златну, страдали у бици на Буковој Пољани. Војвода Миљан Вуков је те 1877. године са Васојевићима извојевао једну од најславнијих побједа над турском војском, којом је командовао до тада непобједиви Мехмет-Али паша. У молитвама су поменути и јунаци, мученици и новострадалници за вјеру и отачаство од Косовске битке до данашњег дана.

Помен за косовске јунаке и ратнике са Букове Пољане

У црквено-народном сабору, којем је присуствовао велики број вјерног народа и гостију из разних крајева Црне Горе, одржан је и пригодан културни програм у којем су учествовали гуслари, пјесници, рецитатори, бесједничари.
Добродошлицу у име Одбора за изградњу цркве, са пригодне трпезе љубави, пожелио је Светислав Мартиновић, предсједник, а о значају битке на Буковој Пољани говорио је проф. др Слободан Томовић.

Црква у славу Васојевића – јунака који су своје животе положили за вјеру и отачаство од поља Косова до Букове Пољане, гради се од 2008. године. На Видовдан овог љета Господњег Преосвећени владика Јоаникије је освештао златне крстове, који су постављени на куполу и звоник цркве. Прва Архијерејска Литургија одслужена је у храму скоро у потпуности оспособљеном за богослужење. Чека се постављање неколико икона на иконостасу, а за празнично молитвено сабрање храм је, фрескописом над улазним вратима, уљепшао Анастасије Радовић.