Концерт хора Преподобне мати Ангелине у славу Рођења Христовог

Хор Преподобне мати Ангелине из Никшића одржао је, у недјељу 8. јануара, у никшићкој Саборној цркви Божићни концерт. Овим наступом, организованим подовом најрадоснијег хришћанског празника – Рођења Господа Исуса Христа, хор је прославио десетогодишњицу свог дјеловања.

Концерт хора Преподобне мати Ангелине у славу Рођења Христовог

Божићне празнике, бројној публици и члановима хора Преподобне мати Ангелине, пригодном бесједом честитао је свештеник Остоја Кнежевић. Он је казао да је рођење Богомладенца Христа догађај коме се радује цијела васељена, јер је Бог посјетио овај свијет, дошао на земљу да би спасио род људски и да би му вратио изгубљено синовство.

Концерт хора Преподобне мати Ангелине у славу Рођења Христовог

“Он, предвјечни Бог спустио се на јасле и био положен у њих, да би спасио овај свијет и то, заиста, јесте велики разлог за радост свих нас, цијеле васељене. Ту радост осјећамо и у догађајима у нашој Светој Цркви, првенствено, празничним Светим Литургијама у овим данима. Наш народ се радује Богомладенцу Христу и, можда, нико тако као српски народ не осјећа значај и величину Божића, важност Христовог рођења. Ми свештеници свједоци смо тога, јер, рекло би се да управо, на Бадње вече и Божић, у Саборни храм се сабере читав Никшић, радујући се Христу Новорођеном и Његовом рођењу“, казао је свештеник Кнежевић.

Концерт дјечијег црквеног хора Преподобне мати Ангелине један је од начина да се саучествује у празничној радости, која се, нагласио је о. Остоја Кнежевић, најљепше исказује кроз духовну, јеванђељску ријеч.

Концерт хора Преподобне мати Ангелине у славу Рођења Христовог

“Сабрали смо се вечерас у нашем Саборном храму са том истом намјером – да се радујемо доласку Богомладенца Христа и да славимо Његово рођење. А како бисмо се љепше радовали том Светом догађају, ако не слушајући духовну, јеванђељску ријеч, ријеч спасења. Ту ријеч ми вечерас слушамо уљепшану предивним композицијама и овим дивним младим гласовима. Духовна музика је продужетак ријечи Божије, а њихова пјесма продужетак Божијег дјела на земљи. Иако дјеца, потрудили су се да ријеч Истине, кажу на начин који ће, свакако, додирнути наша срца“, закључио је свештеник Кнежевић.

Концерт хора Преподобне мати Ангелине у славу Рођења Христовог

На репертоару концерта било је заступљено 20-ак духовних и свјетовних композиција. Извођење пјесама Тебе појем, Ст. Мокрањца, Достојно јест, В. Илића, Тебе појем, византијски напјев, Богородице Дјево, руски напјев, Херувимска пјесма, А. Фатевова, Полијелеј, непознатог аутора, Богородице Дјево, С. Рахмањинова, Говори Господе у празничној атмосфери Саборне цркве наишло је на веома топао и лијеп пријем код публике. Као солисти наступиле су Тијана Блечић и Милена Васиљевић, дугогодишњи чланови хора.

Концерт хора Преподобне мати Ангелине у славу Рођења Христовог

Ништа мање надахнуто није звучало ни пјевање наших народних и изворних пјесама: Бисер Мара, Б. Таминџића, Тодорка млада робинка, В. Скаловског, Ага Асан-ага, непознатог аутора, Цирик тица у обради Б. Таминџића, народних пјесама из Македоније и Србије Во наше село и Преле су преље, Ерген деда, П. Љондева, Од лошо Полошо, В. Николовског, сплет народних пјесама са Косова.

Симпатије публике освојио је излазак на сцену „малог“ хора, те њихово дјечије искрено и топло пјевање свјетовних композиција посвећених Господу и Његовом Преславном рођењу.

Концерт хора Преподобне мати Ангелине у славу Рођења Христовог

Божићним концертом хор Преподобне мати Ангелине, којим руководи проф. Ана Бојић, обиљежио је десетогодишњицу свог рада. У литургијском појању, под окриљем Саборне цркве, учествују од оснивања хора у августу 2001. године, када је њихов рад благословио Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, а касније и Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Концерт хора Преподобне мати Ангелине у славу Рођења Христовог

Осим бројних духовних академија у свим крајевима Црне Горе, гостовали су и у Босни и Херцеговини и Србији. Били су најмлађи учесници Видовданског сабора 2003. године у Београду, а исте године одржали су и први солистички концерт у свом граду. 2008. године хор је посјетио више градова и светиња у Грчкој, гдје су остварили низ запажених успјеха. Током ове, јубиларне године наступали су у скоро свим мјестима у Црној Гори, стизали до Републике Српске, Хрватске, Београда, Новог Сада, Беча.

Репертоар који хор изводи чине најимпресивније странице духовне музике, као и српске, грчке, македонске, бугарске народне пјесме, а са посебном инспирацијом посвећени су народним пјесмама са Косова.