Богојављење у Бијелом Пољу

У цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, свету литургију на празник Богојављења је служио протојереј Дарко Пејић. Послије литургије и освећена је богојављенска вода и вјерници су кропљени водом.

Честитајући празник о. Дарко се осврнуо на значење и повезаност оба празника у протекла два дана.

"То су два празника и два освећења воде. Једно, јучерашње, у народу се зове још крстовданско. То је мало освећење воде, спомен Светог Крститеља и Претече Јована и његовог крштења водом. Он се појавио прије Христа позивајући народ на покајање "јер приближи Царство небеско", крштавајући народ водом, и најављујући долазак Христа који ће их крштавати Духом Светим. И зато данас на крштењу сваки Хришћанин прво буде покропљен водом, да се спере стари гријех, да би достојно примио печат дара Духа Светога. Зато се Крстовдан и пости јер се ми опомињемо гријехова својих, а како је то могуће до милошћу Божијом, постом, покајањем и молитвом. Тако је Крстовдан само спомен на оно крштење водом, а Богојављење, и ово велико освећење водом, је тренутак када Дух Свети, на невидљив начин, силази на воде. Мртва материја – вода, која је кварљива, одједном постаје вјечна и бесмртна, жива и непролазна, и сви смо свједоци тога. И то је оно битно код Хришћана. Ми носимо својим домовима ову воду да имамо трачак, кап бесмртности и непролазног", бесједио је отац Дарко. Он је подсјетио да се Богојављенском водом кропи дом и да се пије данас, а током године само у тренуцима болести и тада обавезно ујутро прије јела.

ДО КРСТА НАЈБРЖИ ГОРАН АЏИЋ

На Сињавцу у Никољцу код Бијелог Поља уприличен је 13. Богојављенски спуст чамцима до Куманице. Прије поласка регате протојереј Дарко Пејић и јереј Златко Василић осветили су сву воду Лима, а потом је бачен крст у воду за којим је запливало осам Бјелопољаца. У погружавању је најбржи био Горан Аџић.
Љубећи најдражи трофеј пошто је изишао из воде Аџић је рекао да је пресрећан и да "ова радост не може да се пореди ни са чим у животу".

Богојављење у Бијелом Пољу

"Посвећујем овај крст својој породици, нарочито сину Павлу. Ово ми је четврти пут да учествујем у погружавању крста", казао је овогодишњи побједник Аџић.
Бесједећи послије освећења Лима и погружавања крста протојереј Дарко Пејић се осврнуо на празник Богојављења, који је, "као што само име каже, дан када се Бог први пут објавио у три Лица". Управо је Богојављење један од најзначајнијих празника који су Хришћани почели да славе. У почетку се тај празник звао Просветљење, јер је то тренутак када је откривена истина Божија, казао је о. Дарко.

Након освећења воде и благослова учесника регата са седам чамаца упутила се пут Куманице. Капетан овогодишње регате је Миле Вуковић. За њега је ово је једно сјајно дружење на овај свети дан. -И атмосфера је предивна и сви смо срећни. На спусту је учествовало седам чамаца са по око осам чланова. Поред сплавара из Бијелог Поља и околних градова стигли су и учесници из Србије и Словеније ,- казао је Вуковић.

Богојављење у Бијелом Пољу

Традиционално регата се завршила код манастира Куманица гдје је за све учеснике отац Николај приредио ручак.

Поред побједника Аџића у пливању за крстом су учествовали: Филип Јоксимовић, Лазар Марковић, Радоје Мештер, Сава Шпањевић, Душан Петрић, Драган Лабус и Златко Рудић. Побједник је уз освојен крст, који је освећен у Јерусалиму 2007. године, добио и Боблију. По примјерак свете кљиге добили су и осали учесници погружавања крста.