Преображење Господње, слава Саборног храма и града Жабљака

Светом Архијерејском Литургијом, коју су служили Преосвећена Господа Епископи будимљанско-никшићки Јоаникије и рашко-призренски Теодосије, Преображењском традиционалном литијом и благосиљањем славског колача и грожђа прослављен је празник Преображења Господњег, који је крсна слава града и жабљачког Саборног храма.

Преображење Господње, слава Саборног храма и града Жабљака

Преосвећеним Епископима Јоаникију и Теодосију саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Митрополије црногорско-приморске и Епархија будимљанско-никшићке и рашко-призренске. Празничном богослужењу присуствовао је, у великом броју, вјерни народ жабљачког краја са којима и гости овог живописног града под Дурмитора.

Литургију су појањем пратили професори и ученици Призренске богословије, а Светом причешћу приступили бројни вјерници.
Потом је услиједила свечана свенародна литија кроз Жабљак, коју су предводили Владике са свештенством. Уз пјевање тропара и читање светог Јеванђеља, празнична литија вјерног народа уз молитвени ход се вратила се ка Саборној цркви.

Празник Преображења Господа и Спаса нашег Исуса Христа честитао је Преосвећени Епископ Јоаникије, који је казао да је данашњи празник, празник Божје свјетлости вјечне, коју је Христос донио у овај свијет, њоме загријао наша срца, просвијетлио наше умове и душе, испунио том свјетлошћу и вјером наше биће, испунио га љубављу да љубимо Бога и једни друге.

„Ево, данас, великог празника, велике радости; посебно нам је драго што је са нама овдје, али не као гост, него као домаћин наш драги Епископ рашко-призренски Теодосије, заједно са својим рођацима Шибалићима Дурмиторцима. Он је ове године домаћин славе на Жабљаку, са братом Гораном Шибалићем и осталим рођацима, а довео нам је професоре и ученике Призренске богословије те су нам ово богослужење овако лијепо украсили“.

„Донио нам је благослов и мирис Косова и Метохије, мирис светиње, мирис косовских божура, мирис своје љубави су нам донијели. Зато од срца благодаримо драгом Владици Теодосију и његовим рођацима, који су се потрудили око данашњег славља, јер тиме се утврђује наше заједништво“.

Он је подсјетио да су преци Епископа рашко-призренског Теодосија, отприлике, у Карађорђево доба напустили ове крајеве, придружили се великом вожду у ослобађању Србије и тамо остали.

„Из тог корјена имамо нашег драгог Владику рашко-призренског. То је велики благослов, велики је то благослов и за ово мјесто да се обнове везе међу браћом, да ова граница, која је вјештачки постављена не подијели браћу и да их не раздијели, а видимо да многи раде на томе. Ко то безумни свијет ради да завађа један те исти народ и да га дијели! То се намјерно ради, али, надамо се, да нико неће моћи браћу да подијели, никаква граница, никаква ријека, никакви неспоразуми, који привремено настају, али и пролазе. Те неспоразуме највише разгони данас Владика теодосије на Косову и Метохији, па и овдје код нас“, истакао је Епископ Јоаникије, поздрављајући Владику рашко-призренског Г. Теодосија ријечима срдачне добродошлице.

Архипастирском бесједом обратио се и Епископ Теодосије, заблагодаривши Епископу Јоаникију, свештеницима, монаштву и мјештанима Жабљака и Дурмитора, који су учествовали у данашњој светој Литургији, да заједно, у радости Божјој, у свјетлости Преображењској, прославе један од најрадоснијих празника наше Цркве.

„Данас се Преображење слави широм света, али посебан је осећај славити Преображење овде на Дурмитору, другом Тавору. Знамо из Светог писма, светог Јеванђеља како је Господ, пред своје спасоносно страдање, узео три вољена ученика Петра, Јакова и Јована и повео их ноћу на гору Тавор, да би се заједно помолили Богу. Повео их на високу гору Тавор да би свима нама показао да је потребно трудољубље у нашој вери, потребан је подвиг, потребно је да нашу веру потврдимо делима, а подвига нема без љубави Божје“.

„Господ је изабрао гору Тавор да би се ту преобразио у слави својој, да би показао ученицима својим, а преко њих и нама, Цркви својој, да је Он Бог, показао је онолико колико су они могли тада да приме божанску светлост и славу своју. На гори Тавору високој да би тиме показао и нама да ми морамо из низине да се попењемо на висину, да оставимо оно свакодневно, житељско, пролазно и да се очима вере, наде и љубави Божје уздигнемо и ми на гору Тавор ка богопознању, да би се ту сусрели са живим Богом и примили божанску нетварну светлост“, бесједио је Преосвећени владика Теодосије.

Додао је да нам кроз многе невоље ваља проћи у овом животу да би наследили живот вечни.

„Овде на овим просторима народ је пролазио своју голготу и даље је пролази. На нашем Косову и Метохији, одакле долазимо, такође, наш верни народ пролази своју голготу, али не очајава зато што је Господ са нама. Господ допушта страдање да би били ближи Њему и да би се кроз страдање очистили и припремили за Њега, али нас Господ не оставља, већ је рекао да ће бити са нама у све дане и нашег страдања, наших невоља, туге, али и радости“.

„Они који страдају за име Божје, сви ти мученици, и они бивају обасјани божанском светлошћу, а из рода нашег, као што је бивало и на овом светом месту где стојимо, било је наших предака, који су се држали истине и правде Божје, положили су свој живот за Бога, за отачаства и нас потомке њихове, да би ми данас били то што јесмо, именом, презименом и крсним знамењем. И ми, браћо и сестре, да не посустанемо, да нам Господ дометне вере и храбрости да ходимо путем којим су они ишли за Христом, да и ми оставимо те вечне вредности нашим потомцима“, поручио је Епископ рашко-призренски Теодосије.

Он је захвалио Владици Јоаникију, свештенству, монаштву и вјерном народу Црне Горе на братској љубави и подршци, коју пружају Косову и Метохији и њима, који данас тамо живе.

„Немамо никог ближњег, немамо никог пречег од вас, јер сте с нама у све дане, нарочито у дане страдања, што сте потврдили 1999. и 2004. до данашњег дана. Ми то никада не заборављамо. Како рече Владика Јоаникије: Не може нас нико поделити. Како може неко поделити оно што је недељиво, а данашња света Литургија, свето причешће и данашњи празник чини да ми будемо то тело недељиво и да нас као такве Господ позна и призна за своје“, казао је Владика Теодосије.

У име Црквене општине Жабљак добродошлицу је пожелио Свето Шљиванчанин. Подсјетио је на јубилеје које, ове године, прослављамо: 800 година аутокефалности и 20 година архипастирског служења Преосвећеног владике Јоаникија.

„Нашем духовном оцу Владици Јоаникију честитамо јубилеј са молитвеном жељом да нам још много година служи у здрављу и сваком добру, јер под његовим духовним руководством осјећамо се сигурни и радосни као дјеца поред доброг родитеља, који мудро, сигурно и домаћински управља нашом светосавском Епархијом“, рекао је Шљивачанин, поручујући:

„Данашњи велики празник нас обавезује да кажемо, онако како су наши преци након боја на Шаранцима завјетно, крвљу и знојем изградили свете храмове Преображења Господњег овај овдје на Жабљаку и онај на Шаранцима у Кршу, као и остале светиње овог краја, да и ми у ово смутно вријеме не можемо, нити смијемо дозволити да их ико присваја и скрнави. И данас, на Жабљаку, на Преображењском сабору, понављамо да се завјетујемо и заклињемо да ћемо чувати, бранити и обнављати своје светиње, ћивоте наших светитеља, цркве, манастире, гробља и гробове наших предака. Неће наслиједити славу они који дијеле, слава чека оне који сабирају и мире“.   

Надлежни парох, о. Миливоје Јововић уручио је Епископу Теодосију и Епископу Јоаникију  на дар панагије.          
   
Преломљен је славски колач, а домаћини славе били су братство Шибалића заједно са Преосвећеним Епископом Теодосијем. Дио славског колача и обавезу да буде домаћин славља идуће године преузео је Миленко Митровић.

Освештано је и благосиљано грожђе, које је дијељено народу.

У наставку је уприличено црквено-народно весеље и трпеза љубави, коју су, у порти Парохијског дома, организовали Црквена општина Жабљак и братство Шибалића.  

 

 

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe