Преображење Господње у Требињу

Празник Преображења Господњег у Требињу ове године прослављен је торжествено како и доликује величини овог празника.

Преображење Господње у Требињу

У навечерје празника, славе Саборног храма и града Требиња служено је празнично вечерње богослужење којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Господин Григорије уз саслужење свештеника и ђакона, а у присуству умировљеног Епископа Атанасија и новизабраног Епископа Захумско-Херцеговачког и Приморског архимандрита Димитрија.

На сам дан празника јутарње богослужење је почело у 8 часова. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Господин Григорије уз саслужење Његовог Преосвештенства умировљеног Епископа Захумско-Херцеговачког и Приморског Господина Атанасија, новизабраног Епископа Захумско-Херцеговачког и Приморског архимандрита Димитрија, свештеника и ђакона наше и других епархија Српске Православне Цркве од Америке до Аустралије. Црква је била препуна вјерног народа који се сабрао да заједничари у Тијелу и Крви Господњој на Славу Божију и на радост Небоземне Цркве. После прочитаног Светог Јеванђеља, надахнуто је бесједио Епископ Григорије који је још једном поучио вјерни народ како треба хришћански достојанствено живјети и радовати се.

После заамвоне молитве освећено је грожђе и преломљен је славски колач испред храма, након чега је славље настављено трпезом љубави у хотелу Леотар.

У вечерњим сатима Преображења Господњег улицама града Требиња кренула је свечана Литија у којој је учествовало више хиљада људи. Ове године као и многих предходних година својим присуством почаствовао нас је Његово Преосвешенство Епископ Будимљанско-Никшићки Господин Јоаникије, који је заједно са домаћином Епископом Григоријем и умировљеним Епископом Атанасијем те архимандритом Димитријем предводио овогодишњу свечану Литију. Од уважених гостију и ове године са нама је био Председник Републике Српске Господин Милорад Додик. На крају Литије пред мноштвом вјерног града Требиња Епископ Григорије је изговорио дирљиву опроштајну бесједу.

Он је подсјетио да нас је требињска славска литија још од 1992. године водила на гору преображења, преображавала нас и исцјељивала, одобровољавала и упућивала ка Господу, а потом једне ка другима, чиме је Требиње постао град преображења и преображаја.
За њега и његовом срцу – рекао је владика поздрављен бурним аплаузима – једина и света отаџбина и даље биће Херцеговина, из који никад неће моћи употпуности отићи – јер су овдје његови најмилији гробови и најбољи пријатељи.

„Само вас једно молим – не дајте цркву и светињу низашта. Чувајте домове и породице. Будите духовни лавови. Никада не губите љубав ни храброст и увијек се запитајте у чијем сте друштву – и да ли сте достојни лавова које поменусмо“, поручио је епископ захумско херцеговачки Григорије.