Литурија у манастиру Вољавац

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог апостола Матије и Светог мученика Антонија, у сриједу 22. августа 2018, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Вољавац.

Свети апостол Матија

Родом из Витлејема, од племена Јудина. Учио се код Светог Симеона Богопримца у Јерусалиму. Када Господ изађе на проповјед о Царству Божјем, тада се и Матија придружи онима, који љубљаху Господа, јер Га и сам он свим срцем љубљаше, с насладом ријечи Његове слушаше и дјела Његова гледаше. У почетку бјеше Матија прибројан у Седамдесет мањих ученика Христових, но по Васкресењу Господа, пошто мјесто Јуде издајника би упражњено, апостоли коцком изабраше овога Матију на место Јудино за једнога од Дванаест великих апостола (Дела Ап. 1, 23). Примивши Духа Светога о Педесетници Матија пође на проповјед Јеванђеља, и проповједаше најпре у Јудеји, потом у Етиопији, гдје велике муке претрпје Христа ради. Држи се, да је проповједао и по Македонији, гдје га хтједоше ослијепити, но он поста невидљив за своје мучитеље, и тако избјеже опасност. Будући у тамници Господ му се јави, укријепи га, и ослободи. Најзад се поново врати у Јудеју. Ту буде оптужен и на суд изведен пред првосвештеника Анана, пред којим он неустрашиво свједочаше о Христу. Анан, који прије тога уби апостола Јакова, осуди и Матију на смрт. Тада изведоше Светог Матију и убише камењем, а потом сјекиром одсекоше му главу. Тако сконча овај велики апостол Христов и усели се у радост вјечну Господа свога.