Уочи празника Христовог Преображења Преосвећени Епископ Јоаникије служио бденије у Жабљаку

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у навечерје празника Христовог Преображења, у петак 18. августа 2017, у Саборном храму на Жабљаку, који је посвећен овом великом празнику Господњем, свечано бденије са петохљебницом.

Празнично бденије својим присуством и молитвеним учешћем увеличао је Његово Преосвештенство Епископ британско-скандинавски Г. Доситеј, који је, на позив надлежног Епископа Владике будимљанско-никшићког Јоаникија, посјетио овај храм посвећен Преображењу Господњем.

Ово велико и свето богослужење одслужено је уз саслужење више свештеномонаха, свештеника и ђакона и у присуству бројног вјерног народа.

Преосвећеног Епископа Доситеја, који, иначе, вуче корјене из дурмиторског краја, свештенике и присутни народ, по завршеном богослужењу, поздравио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије:

„Сабрали смо се вечерас да почнемо прославу великог празника Преображења Христовог, славу овог светог храма, да заблагорадимо Господу на Његовој превеликој милости коју је Он показао на нашим прецима, који су на овај дан 1862. у страшном боју задобили витешку побједу над непријатељем. Из благодарности Богу ваши преци су подигли овај храм Преображења Христовог, јер им је свето Преображење Христово помогло, оснажило њихова срца, њихове мишице, улило храброст и слогу, те су побиједили надмоћног непријатеља. И, заиста, само је Божја милост тако учинила и помогла свом вјерном народу да одбије непријатеља Крста, наше свете вјере, наших домова и огњишта“.

Дурмитор, по Владикиним ријечима, на свето Преображење, увијек, привлачи људе жељне ове висине и љепоте. У новије вријеме Дурмитор пројављује и своје духовне дарове, а то је, нагласио је Његово Преосвештенство, заслуга наших предака који су у вјери живјели, за њу страдали, крв своју проливали.

„Господ се смиловао, послије дугог времена одступништва, те се у новије вријеме храмови обновише, нови се граде, даће Бог да се подигне нови Саборни храм на Жабљаку, да се украси Дурмитор и овај град са новим храмом“.

„Нарочита нам је радост и задовољство да поздравимо нашег драгог Владику Доситеја, чији су преци, у оним тешким временима, са горе Дурмитора отишли пут горе Романије и тамо вјеру очували, можда, чак, боље него ми који смо овдје остали. Хвала Богу, иста нас вјера грије, иста слава, исти обичаји. Ево, дивне прилике да нам дође Преосвећени Владика, који је као свештенослужитељ Господњи, касније као Владика Цркве Божје СПЦ, цио свијет обишао од Јужне Америке до Скандинавије, свуда име свете вјере православне, српско име проносио и свједочио, храмове Божје подигао те српски народ данас има гдје да се окупља, има топли дом у тим далеким земљама“.

„Владика се, привучен вашом љубављу и корјенима свог старог завичаја, одазвао нашем позиву и хвала му неизмјерно и братски за његову љубав, што је поред својих превеликих обавеза у британско-скандинавској Епархији одвојио вријеме да буде са својим рођацима, свим драгим Дурмиторцима и вјернима овог храма, са народом Божјим који се на овај празник сабира на Жабљаку код ове светиње, да се заједно Богу помолимо, да заједно благодарност Господу Преображеном Христу и Спаситељу узнесемо, да се у име Његово, у љубави братској нађемо, да се оснажимо заједничком вјером, Божјом љубављу и заједништвом хришћанским“, рекао је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.

На позиву да заједно и молитвено прославе Преображење Господње у храму на Жабљаку, заблагодарио је Преосвећени Епископ Доситеј.

„Узбуђен сам данас, и сада овде овим речима и приликом доласка, гледајући ове крајеве. Многи су ме, већ на самом доласку, подсетили на Романију и на неке крајеве тамо, а, свакако, испитаћу неке топониме, јер је, вероватно, нешто и пренесено. Село у коме сам ја рођен настало је 1892. и вероватно је да су, стотињак година, ишли од места до места преко Романије да би дошли до краја Романије и, малтене, прешли помало у планину Звијезду, двије планине које се додирују у Босни“, казао је Владика Доситеј.

Он је додао да је село у којем је рођен постојало до `92. али оно, нажалост, више не постоји. Сви његови житељи раселили су се због „несрећног“ рата, који се десио на тим просторима.

„Да заблагодарим Господу и Вама на позиву, не једанпут, него вишедеценијском позивању да овога дана будем заједно овде са свима вама, да прославимо Преображење Господње и, ево, необично сам срећан и радостан што сам ове године овде са вама“.

„Ово ме место подсећа на Тавор и нека би ово био црногорски Тавор, нека би се на њему, на овом Тавору преобразили сви ми, колико је то у нашој моћи, као што је и сам Господ рекао колико можемо светлости Господње да примимо да примимо у себе, да бисмо се тиме преобразили, да би се и ова гора преобразила, да би се, као што Владика рече, ова црква преобразила и да никне нова, ако Бог да, посвећена Преображењу Господњем“.

„Вечерашња служба и вероватно сутрашња, подсетиће ме на службу коју сам служио прије петнаестак година на Тавору. Нека би тај Тавор из Свете земље био црногорски Тавор на овом светом месту. Бог вам је дао оваквог Владику високога и гласитога да може ова брда да обилази и заједно са вама Богу се моли, служи и подиже храмове, а у тим храмовима сви ми да се преображавамо, да Господа Христа у себе примамо и да тако Царство Божје задобијемо“, поручио је Епископ британско-скандинавски Г. Доситеј.