Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у 11. недјељу по Духовима, када наша Света Црква молитвено прославља Преподобномученика Доментија и Преподобног Ора, 20. августа 2017, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Саслуживало је свештенство никшићке Саборне цркве, уз молитвено учешће бројног вјерног народа.

Сабране је архипастирском бесједом поучавао Преосвећени Епископ Јоаникије, који је казао да на овај свети недељни дан, када прослављамо Васкрсење Христово, прослављамо и празник Преображења Господњег, јер је он од толиког значаја да се празнује све до Успенија Пресвете Богородице.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

„Данас пјевамо свјетлости Божјој вјечној и нествореној Божанској, оној свјетлости која је засијала из лица Христовог, из Његових одежди на Таворској Гори прије Његовог страдања што је имало посебан значај. Господ је овим новим Богојављењем хтио, још једном, да утврди своје Свете ученике и апостоле како пјевамо у богослужбеним химнама, да се не поколебају у тренутку Његовог страдања, него да разумију да Он страда добровољно као Син Божји и Спаситељ, ради нас и ради нашег спасења“.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

„Када је засијала свјетлост Божанска и превјечна јаче него сунчана свјетлост, Свети апостоли који су били са Њим Петар, Јаков и Јован од неког ужаса попадали су на земљу, али са тим ужасом од виђења славе Божје они су осјетили неисказану пријатност у својој души, блаженство које је обухватило њихова срца и њихове мисли, сво њихово биће да су само узвикнули „Господе, добро нам је овдје бити“, бесједио је Владика.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Та свјетлост, додао је он, није дјеловала само споља на њихове очи, него је Свете апостоле обасјала изнутра. Божја свјетлост прожела је њихове мисли, њихова осјећања, вољу, цијело њихово биће препородила, укријепила истином и правдом, свјетлошћу Божјом. Тај чудесни догађај, истакао је Преосвећени Епископ Јоаникије, није се односио само на један тренутак, нити само на њих ту сабране.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

„Овај празник, као сви Божји празници, као сва дјела Божја, упечаћује се и остварује у животу сваког хришћанина који у Бога вјерује, који призива име Пресвете Тројице Оца и Сина и Светог Духа, слави оваплоћење Христово, призива заступништво Пресвете Богородице и светих, живи врлинским животом, а то значи освећивати се, непрестано, Светим Тајнама Христовим“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Литургију су појањем пратили пјевница Храма и хор Светог новомученика Станка. Велики број вјерног народа приступио је Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.