Манастир Златеш прославио храмовну славу

На празник Светог пророка Илије, у сриједу 2. августа 2017, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Златеш у Томашеву код Бијелог Поља.

Владици је саслуживало више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке.

Манастир Златеш прославио храмовну славу

Празничну радост својим присуством и учешћем у евхаристијском сабрању увеличали су вјерници Епархије, који су приступили и причестили се Светим Тајнама Христовим.

Након празничне литије која је опходила око манастирског храма, Преосвећени Епископ Јоаникије благосиљао је и преломио славски колач, а свештенство и вјерни народом појали су славски тропар.

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Његово Преосвештенство владика Јоаникије, казавши да данас прослављамо велики празник Светог пророка Илије Тесвићанина, пророка који је својим животом, девет вјекова прије Христовог рођења, изобразио Христов живот. Служио је Богу у временима богоодступништва и богоотпадништва, које је, по Владикиним ријечима, слично овом нашем времену.

Манастир Златеш прославио храмовну славу

„Тада су многи били раслабљени у вјери, вјера разблажена и ослабљена, а и они који су били вјерујући нијесу се по животу разликовали од невјерујућих. Тако је изгладало. Наравно, Бог је имао своје тајне слуге и тада у временима када је јеврејски народ почео одступати од праве истините вјере, којој га је био научио Свети пророк Мојсије. Био је Свети пророк Илија који је живио светим животом, надахњивао се Духом Божјим Светим и животворним, истином и правдом, снажио се силом Божјом, мудрошћу Божјом се просвећивао“.

„Оно што се догодило на његовом рођењу, када су га анђели повијали у огањ, то је, заправо, било изображење цијелог његовог живота. Он се стално облачио у свјетлост, у силу са висине, у Божју правду, истину и силу Духа Светог. Зато је његова ријеч била силна и његове молитве је Бог слушао“, рекао је Владика.

Свети пророк Илија, додао је он, био је истинити слуга Божји, који је вапио Богу да заустави кишу због тога што је народ одступио. Једни су хтјели идолима, а други правом, истинитом Богу, па кише није било три године. Господ опомиње пророка Илију да Му се замоли Његов истинити слуга и тек кад је Илија замолио Бога за кишу, тог момента је Бог дао кише.

Манастир Златеш прославио храмовну славу

„Живот пророка Илије је чудесан, по свему је својим животом изобразио живот Христов. У лику Светог пророка Илије имамо образац светог човјека у свим временима. Треба да се учимо од светих људи, да се просвећујемо и да наш живот тако добија смисао, јер људи губе смисао живота живећи површно, не тражећи истину, него препуштајући се стихији од данас до сјутра“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, поручујући да ријеч Божја осмишљава све.
Ми који славимо Бога, који славимо Његово свето име, Његовим светим именом, нагласио је Владика, освећујемо свој живот, своја дјела, међусобне односе у породици, манастиру, друштву.

Он је захвалио свима, а њих је велики број, који су се потрудили од када је утемељена ова црква. Ова светиња има велики значај и, по ријечима Његовог Преосвештенства, заслужила је да се преко ње овој благословеној немањићкој Жупи врати старом име - Златеш.

Манастир Златеш прославио храмовну славу

„Иако је један од најмањих у цијелој околини, али има велики значај. Нема тако предугу историју, али ова црква сабира памћење од светиња које су разасуте по цијелој околини у долини званој Златеш, златна долина засијана светињама, освећена сузама и молитвама многих покољења која су се у њима Богу молила све до 19. вијека када су те светиње запустјеле. Ова светиња нам помаже да схватимо значај свега што су нам наши преци оставили и дубоких корјена које крије ова благословена долина“, казао је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије, наводећи да држава никада није обратила дужну пажњу на ове крајеве, а они то заслужују у сваком погледу.

Прије светог богослужења освештана су звона која су манастиру Златеш приложили Светозар Брајковић и Зоран Бошковић, на чему им је, у својој бесједи заблагодарио Владика Јоаникије.

Ријечима добродошлице сабрање је поздравио и игуман манастира о. Николај Стаматовић.