Епископ Јоаникије служио Литургију и парастос у Шавнику

Његово Преосвештентво Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, на празник Светог Тихона Задонског, у суботу 26. августа 2017, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог великомученика Георгија у Шавнику. Поводом сто година од смрти свештеника и учитеља Луке Ђуровића, оснивача шавничке вароши, одслужен је парастос.

Епископ Јоаникије служио Литургију и парастос у Шавнику

Преосвећеном Епископу је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Митрополије црногорско-приморске и Епархија милешевске и будимљанско-никшићке: архимандрит Исаија Крговић, игуман манастира Бијела, протојереји Живан Вукојевић, парох херцегновски, Миливоје Јововић, парох жабљачки, јеромонах Зосима из манастира Светог архангела Михаила у Ђурђевића Тари, јереји Остоја Кнежевић и Драженко Ристић, парох шавнички и ђакон Константин Дојић.

Епископ Јоаникије служио Литургију и парастос у Шавнику

Вјерни народ, који се, током Госпојинског поста, припремао молитвом, исповјешћу и покајањем, приступио је Светом причешћу.

Послије Литургије обављен је помен свештеницима Луки и Михаилу Ђуровићу, оцу и сину, чија се гробна мјеста налазе поред храма Светог великомученика Георгија у Шавнику, а који су оставили диван спомен у овом мјесту и дурмиторском крају.

Епископ Јоаникије служио Литургију и парастос у Шавнику

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Он је подсјетио на славну прошлост дурмиторског краја на који је Господ излио своју велику милост укријепивши наше претке, те су, милошћу Божјом, савладали моћнијег непријатеља у временима борби за ослобођење и уједињење српског народа.

Епископ Јоаникије служио Литургију и парастос у Шавнику

„Сабрали смо се данас, у наставку празника Преображења Христовог, а уочи празника Успенија Пресвете Богородице, у току Госпођинског поста, овдје у маленом Шавнику испод Дурмитора, мјесту које осијава Божја свјетлост преко храмова Божјих, мјесту гдје се, нарочито, слави Преображење Христово, у дурмиторском крају, јер је Господ учинио велико знамење које се може упоредити са оним које се догодило на Гори Таворској, када је наше претке укријепио и оснажио силом својом и заштитио својом великом милошћу, дао им снагу да своје непријатеље побиједе у временима када се наш народ борио за ослобођење и уједињење цијелог српства“, рекао је Владика.

Епископ Јоаникије служио Литургију и парастос у Шавнику

У својој бесједи Епископ Јоаникије указао је на личности свештеника Луке и Михаила Ђуровића. Поводом стогодишњице смрти попа Луке, обновљена су, трудом и љубављу пароха шавничког Драженка Ристића, запуштена гробна мјеста и крстови на споменицима ове двојице свештенослужитеља.

„Сабрали смо се код гробова оних који су били служитељи Господњи и служитељи вјечне свјетлости Христове, проповједници свете вјере православне, код гробова двојице свештеника, оца и сина, оснивача овог мјеста, учитеља и свештеника Луке и Михаила Ђуровића, који су оставили диван спомен у овом мјесту, знамените личности овог краја. Данашњи дан је био повод да се окупимо код њихових гробова, а, истовремено, да се сјетимо старих и нових свештеника из дурмиторског краја“.

Епископ Јоаникије служио Литургију и парастос у Шавнику

„Да се сјетимо историје Дробњака, гдје су четири манастира, ако рачунамо и манастир Добриловину, а увијек је рачунат као дробњачки манастир, Подмалинско, Бијела, Јеловица и многе друге светиње. Свако село имало је свој храм, а свака трећа породица из Дробњака била је свештеничка. Поједине од њих биле су, истовремено, војводска и свештеничка. Преко историје ових славних храмова упознаћемо боље историју овог краја и још боље се упознати са нашим корјенима, јер овдје је корјен великих личности историје српског народа. Одавде је славни Вук Караџић родом својим поријеклом, који је језик дурмиторског краја, Подриња установио као српски језик, јер је видио да тај језик и то наречје преовлађује у српству“, рекао је Његово Преосвештенство.

Епископ Јоаникије служио Литургију и парастос у Шавнику

Владика је нагласио да треба да се поучимо свјетлошћу празника Преображења Христовог, јер је, казао је он, велико знамење које се догодило на Гори Таворској када се Христос преобразио и када је из Његовог лица засијала вјечна, непролазна и нестворена свјетлост Божанска.

„То показује да је наша вјера свијетла и да су свијетли путеви, трагови оних који иду за Христом, носећи свој Крст, који иду путем свете вјере православне, труде се да извршавају заповијести Божје и живе по Јеванђељу Христовом, а то значи живјети у Божанској свјетлости, која укрепљује људску душу силом Божје истине, правде, љубави и оснажује све оне који иду путем Божјим да творе дјела Божја“.

Епископ Јоаникије служио Литургију и парастос у Шавнику

„Нека је вјечан спомен свештеницима Луки и Михаилу. Лијепо је од нашег о. Драженка што је организовао са својим парохијанима овај данашњи помен, да се сјетимо ове двојице свештеника, са њима заједно да се сјетимо и многих других наших предака који су у вјери живјели, своју вјеру посвједочили и лијепу успомену у нашој историји и у нашем памћењу оставили, закључио је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.

Сабрање је настављено уз трпезу љубави. Присутне је поздравио Томаш Ћоровић, бесједећи о животу ових свештеника и њиховој улози у развоју Шавника.