Литургија на остацима храма посвећеног Успенију Пресвете Богородице

На празник Успенија Пресвете Богородице, у недјељу 28. августа 2016, света Литургија служена је на остацима древног храма Успенија Пресвете Богородице у приградском насељу Кличево у Никшићу, чиме је прослављена храмовна слава ове старотребјешке цркве.

Литургија на остацима храма посвећеног Успенију Пресвете Богородице

Литургију је служио протојереј Велимир Јововић, парох страшевински и старотребјешко-кличевски уз молитвено учешће вјерног народа двају парохија и потомака старих Требјешана, коју чувају живууспомену на древну светињу, која је порушенаприје три стотине годинаусљед турске разуре Требјесе.

Сабранима се обратио свештеник Јововић, честитајући велики Богородичин празник и славу старотребјешког храма, посвећеног Успењу Мајке Божије.Он је казао да кад год се служи служба Божја, велика благодат, милост и љубав Божја излива се на цјелокупну творевину Божју. Посебна благодат Божја, обасјање свјетлошћу Божјом душа и срца наших дешава се кад служимо на овако светим и рањеним, порушеним темељима.

Литургија на остацима храма посвећеног Успенију Пресвете Богородице

"Оно што су људи кроз историју покушали да омету, дјело Божје на земљи, рушећи зидове овог храма, то Бог својом силом, својом љубављу, својом свјетлошћу и својом благодаћу надомјешћује и ми то живо осјећамо у нашим душама. Иако данас око нас нема зидова на овом храму, нема крова, нема икона али живи Бог је овдје и мајка Његова Пресвета Богородица. Зато су тако обрадоване душе наше и срца наша“, рекао је о. Велимир.

Кад је Господ Исус Христос зажелио и увидио потребу да треба да сиђе на земљу, да помогне људима ондашњим и садашњим и свим људима свих времена, тражио је начин како да то Он, Безгранични Свети Бог, учини,додао је надлежни парох и нагласио:

Литургија на остацима храма посвећеног Успенију Пресвете Богородице

"Нашао је само један начин - кроз срце и кроз душу људску, и нашао је најсветију Приснодјеву, увијек Дјеву Марију. Пречиста и Преблагословена Мајка Божја је и мајка свих нас, да не заборавимо, мајка свих добрих људи и оних који нијесу добри, јер их Она својом љубављу, поуком, милошћу, умилостивљењем Бога чупа, бори се за њих и позива да буду добри."

"Онда кад је чула глас Божји да Бог жели да се оваплоти, да дође тијелом у њену утробу Духом Светим рекла је само једну реченицу: Ево слушкиње Господње. Смирено, тихо, побожно, дрхтећи у срцу и души. То што је Она рекла, уствари,је рекла у име свих нас и дужни смо сви ми да кажемо Господу исте ријечи - дођи Господе, настани се, присаједини се и помози нам. То је тихи и смирени глас, по узору на мајку Божју, сваког хришћанина и сваког човјека добре воље. То је путоказ који нам је показала Мајка Божја. То је њена светост, то је њена величина, то је њена љубав“, поручио је протојереј Велимир Јововић.

Литургија на остацима храма посвећеног Успенију Пресвете Богородице

Бројни вјерници приступили су Светом причешћу пред иконом Пресвете Богородице Тројеручице, која је копија оригиналне иконе и дар благослов манастира Хиландара.

По одслуженој Литургији освештан је и преломљен славски колач и жито, а храмовна слава старотребјешке цркве, која чека на обновљење, прослављена је уз пригодно послужење.

Литургија на остацима храма посвећеног Успенију Пресвете Богородице

Сматра се да је црква Успења Мајке Божје подигнута прије шест вјекова. Турци су је порушили 1711. године. На тристагодишњицу разрушења храма, 2011. потомци старих Требјешана су на овом светом мјесту поставили крсно знамење, гдје се вјерни народ сабира на дан славе храма. У међувремену археолози су успјели да, уз помоћ потомака Старих Требјешана и мјештана кличевске парохије, открију зидове, висине око метар и по, рађене од фино клесаних камених блокова.