Слава хора Преподобне мати Ангелине српске

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у петак, 12. августа 2016. на празник Преподобне мати Ангелине српске, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Слава хора Преподобне мати Ангелине српске

Преосвећеном Владици је саслуживало свештенство и свештеномонаштво наше Епархије.

Након одслужене Литургије пререзан је колач хора Преподобне мати Ангелине српске, који већ више од десет година постоји при храму Светог Василија Острошког у Никшићу и којим руководи диригент проф. Ана Бојић.

Слава хора Преподобне мати Ангелине српске

Честитајући празник Свете мајке Ангелине, крсну славу овог хора, који својим појањем узноси славу Богу, већ петнаест година, Преосвећени Епископ је пожелио да они и надаље иду путем Свете мајке Ангелине, која је најљепши примјер у нашем роду.

"Нека је срећна слава нашем хору Свете мајке Ангелине, г.-ђи Ани Бојић, диригенту и свим члановима овог хора који, већ 15 година, приноси славу Богу у овом светом храму, својим дивним, преображеним, школованим гласовима украшавају света богослужења и свима нама причињавају велику радост гдје се год појаве и на светим богослужењима и на црквеним свечаностима. Они су радост, понос нашег града, наше Цркве, овог светог храма. Нека их Бог благослови, нека ове дјевојке иду путем Свете мајке Ангелине, која је најљепши примјер у нашем роду“.

Слава хора Преподобне мати Ангелине српске

"Иако родом из Албаније, сад сесви отимају око њеног поријекла, али, то јемање битно, јер она повезује све балканске народе. Својим животом највише се уградила у нашу свету Цркву, у наш народ, у нашу историју, у светиње, не само манастир Крушедол, него све светиње Фрушке Горе“.

"Епископија сремска је, прије неколико година, установила диван обичај да се носе дјелови моштију Свете мајке Ангелине, који су још сачувани по цијелој сремској Епархији и на данашњи дан буде слава у манастиру Крушедолу. Ништа мање разлога немамо да славимо и ми овдје, или у Скадру Срби и православни Албанци или било гдје на Балкану, јер она је, заиста, величанствен примјер, потврда наше свете вјере, свједочење на дјелу шта значи света православна вјера“, казао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Слава хора Преподобне мати Ангелине српске

Он је, говорећи о Светој мајци Ангелини, која је била удата за сина деспота ЂурђаБранковића, слијепог тужног, ојађеног човјека али племића српског Стефана, кога су Турци ослијепили, подсјетио да је породица Бранковић дала велике и знамените личности. Већином памтимо Вука,а друге заборављамо,сматра Владика Јоаникије:

"Рођени брат Вуков био је монах на Светој Гори Атонској и оставио је неизбрисив траг у историји манастира Хиландара, а послије је, заједно са једним српским великашем, који се такође замонашио, откупио манастир Светог Павла на Светој Гори и тај манастир су насељавали српски монаси макар двјеста година касније. Из те породице биле су многе знамените личности: жена Вука Бранковића примила је монашки чин, да не говоримо о великом деспоту Ђурђу, оцу Стефановом, свекру Ангелинином“.

Слава хора Преподобне мати Ангелине српске

"Ангелина јевеличанствен примјер како треба у радостима овог свијета прославити Бога и како треба, а то је посебно важно, носити тјескобе, туге, жалости, несреће које човјека снађу у овом животу. Она је, нажалост, дочекала, не само да сахрани свог мужа, него и да сахрани сина Јована, такође деспота српског, али никада није посустала духом него је увијек радила, увијек Богу приносила своје радости и своју тугу, у свему потврдила своју свету вјеру православну“, истакао је Његово Преосвештенство.

Света Ангелина српска је оставила неизбрисив траг и духовна је мајка свима нама. Говорити о њеном албанском поријеклује дивна прилика да се подсјетимонас на оно што смо у давној прошлости имали.

"И Црнојевићи су се женили албанским одивама, па су били и велики и свети. Да се подсјетимо да су тамо сјајне светиње за које су везани православни Албанци и православни Срби подједнако, да су тамо наши дубоки историјски корјени које смо мало заборавили, славни и величанствени град Скадар који је био стара престоница Зете и увијек престоница младог краља наследника из рода Немањића. Тамо је столовао Свети Стефан Дечански као млади краљ, а касније и цар Душан, исто, као млади краљ“, рекао је Преосвећени Епископ Јоаникије, пожеливши на крају своје бесједе, још једном, срећан и благословен празник и славу хора, да иду правим путем Божјим, да развијају своје дарове, да цвјетају, напредују, узрастају, освећују своје душе, да својим појањем славе Бога и да им Света мајка Ангелина увијек буде примјер и покровитељ у све дане њиховог живота.

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe