Епископ Јоаникије одслужио Литургију у Новој Вароши

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије служио је, на празник Св. великомученице Христине и Св. мученика пребиловачких и доњохерцеговачких, у суботу 6. августа 2016, Свету Архијерејску Литургију у храму посвећеном Светој Тројици у Новој Вароши, у Епархији милешевској.

Епископ Јоаникије одслужио Литургију у Новој Вароши

Преосвећеном Епископу је саслуживало више свештеника Епархије милешевске.
Литургија је служена поводом повратка иконе заштитнице храма, Пресвете Богородице. Након поздравне ријечи старјешине храма, окупљеним вјерницима се обртио и владика Јоаникије:

Епископ Јоаникије одслужио Литургију у Новој Вароши

„Увијек је велика радост када се сабира у име Божије. Када се сабирамо у име Божије то није обични људски скуп, него је то црква Божија. А најљепше је да се саберемо на свето болослужење. Да славимо Бога, да се приближавамо својом молитвом, својом љубављу, својом пјесмом, Богу живоме који је извор љубави“.

Епископ Јоаникије одслужио Литургију у Новој Вароши

Он је поручио да смо ми као људи благословени тиме да ширимо љубав, не само према Богу већ и једни према другима, и да ту љубав, стрпљење и саосјећање потврђујемо дјелима.

Епископ Јоаникије одслужио Литургију у Новој Вароши

Владика се такође осврнуо на тренутна дешавања по свијету, смрт и разарања, која се дешавају зарад нечијих интереса. Ипак, подсјетио нас је још једном да доброта и права љубав и дјела увијек пронађу свој пут:
„Свуда има људи и никада зло у овоме свијету не може да превлада.Изгледа вам понекад да је зло обухватило све, али никада то није тако. Има добра у људима, у срцима људским. И тако гдје се не бисмо надали да има добра, ми то добро нађемо“.

Епископ Јоаникије одслужио Литургију у Новој Вароши

Владика је поздравио повратак иконе Пресвете Богородице у цркву, додајући да је њено мјесто у храму, гдје вјерници могу да јој се моле.

На самом крају, окупљеном народу обратио се гост из Русије, отац Игњатије. Након литургије уприличена је и изложба фотографија руског цара Николаја и других руских царева, које је отац Игњатије донио.