Литургија у храму Светог архиђакона Стефана у Крњој Јели

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у једанаесту недјељу по Духовима, на празник Светог мученика Агатоника и Свештеномученика Горазда Чешког, 4. септембра 2016, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог архиђакона Стефана у Крњој Јели.

Преосвећеном Епископу је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Епархије: архимандрит Исаија Крговић, игуман манастира Бијела, јеромонах Евстатије Драгојевић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови, јереј Драженко Ристић, парох шавнички и јерођакон Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Литургија у храму Светог архиђакона Стефана у Крњој Јелиi

Молитвеном сабрању у храму Светог архиђакона Стефана, који је освештан 2014. године када је и установљено да се у прву недјељу по празнику Успенија Пресвете Богородице на овом мјесту одржава црквено-народни сабор, присуствовали су бројни вјерници.

Литургија у храму Светог архиђакона Стефана у Крњој Јели

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Он је казао да је ово живописно и Богом благословено мјесто подобно Светој Гори Синају, јер је освештано у давна времена о чему свеједоче темељи древне светиње која је касније била порушена, али није изгубила ништа од своје светости.

Литургија у храму Светог архиђакона Стефана у Крњој Јелиi

„Баш у оно вријеме када се није могло предвидјети да ће ова светиња да се обнови и да ће, послије деценија и деценија, прогона Бога и скрнављења светиња, доћи тај моменат да ова светиња васкрсне, и баш у оно вријеме кад је народ из ових крајева, у већини, одселио негдје друго, ова светиња вас је привукла да се вратите свом завичају, да се њој вратите. Не само да се вратите својим огњиштима, својим домовима и својим гробовима, него да се вратите својој светој вјери православној“, рекао је Владика.

Литургија у храму Светог архиђакона Стефана у Крњој Јелиi

А да се народ враћа својој Цркви и правом путу Божјем потврђује, према ријечима Његовог Преосвештенства, присуство вјерника сабраних, нарочито, на овогодишњој прослави празника Успенија Пресвете Богородице у манастирима Морачи, Пиви, Савини и другим храмовима.

Литургија у храму Светог архиђакона Стефана у Крњој Јелиi

„Даће Бог да то буде добар знак, а знак нашег повратка је и овај данашњи сабор овдје, диван и свијетли знак. Ови свети темељи, на којима смо подигли нову светињу, они су нас привукли, вратили нас у памет и само тако да наставимо“.
„Када долазимо овој светињи, драга браћо и сестре, као и свакој другој, али, овдје нарочито, да долазимо са страхом Божјим као што светињи треба приступити. И да се молимо, ми у Цркви увијек говоримо да са страхом Божјим треба приступити светом храму да би, када изиђемо пред лице Божје, Господ обратио на нас свој очински поглед, да би нас помиловао и загријао својом љубављу и својом топлином, озарио својом свјетлошћу. Да будемо уредни када долазимо у цркву, прије свега, да будемо у миру са Богом и са ближњима својим, да немамо мржње, ни зависти, ни пакости, ни злопамћења у срцу да бисмо у свом срцу направили мјесто за Онога Који је Извор живота, Који је вјечна и непролазна и необухватљива љубав, Који нам се јавља својом очинском милошћу, Који нас благосиља и обједињује“, поручио је Преосвећени Епископ.

Литургија у храму Светог архиђакона Стефана у Крњој Јелиi

По одслуженој Литургији обављена је литија око цркве и освештан славски колач. Домаћин овогодишње славе био је Миливоје Пековић заједно са братством Пековић, којима је на припремљеној братској трпези и љубави заблагодарио Владика Јоаникије.

„Наши домаћини, г.-дин Миливоје Пековић и братство Пековића, су припремили све са великом љубављу према овој светињи и према свима који данас приступају овом светом сабору, да се лијепо погостимо у љубави, братској слози и празничној радости. Нека их Бог награди, нека Бог благослови њихове домове, њихове породице, њихово потомство за њихову љубав.

Литургија у храму Светог архиђакона Стефана у Крњој Јели

Диван је ово сабор, у дивно доба од године, на овој знаменитој гори, овдје, гдје се живјело за вјеру, а да се живјело за вјеру свједоче ови стари темељи који су подигли наши преци у давна покољења. Да вјера није нека тако проста ствар видимо и по томе што се обнови ова светиња, што се овдје са љубављу сабирамо и тако треба да чинимо и у будуће“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.