Литургија у Никшићком Саборном храму

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у четвртак, 11. августа на празник Светог мученика Калиника, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Литургија у Никшићком Саборном храму

Преосвећеном Владици је саслуживало свештенство Архијерејског намјесништва никшићког.

Литургија у Никшићком Саборном храму

Током богослужења ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије који је казао да је повод за данашње сабрање и свету службу Божју велики и посебан, а то је помен знаменитом јунаку и дробњачком главару Грубану Церовићу, који је иницирала славна породица Церовић из чијег коријена је потекао велики број славних личности српске историје.

Литургија у Никшићком Саборном храму

„Сабрали смо се данас једним, заиста, важним поводом, сабрала нас је, заправо, породица Церовић, један славни и велики коријен у нашем народу, у цијелом српском роду. Велики је број знаменитих личности из ове породице. Сви знамо за чувеног Новицу Церовића, великог мудраца, јунака, прије свега, великог човјека, историјску личност, а у тој породици од давнина је увијек било народних првака и свештеника.

Ријетке су, не баш тако честе, породице које су давале и војводе и свештенике, има их таквих, а једна од њих је породица Церовић која је дала знамените духовнике, знамените јунаке и знамените народне прваке. Један од њих је Грубан Церовић који је знаменити дробњачки јунак, главар дробњачки, који је дијелио правду у Дробњаку, али касније, људска завист која се увијек ту нађе да покуша да оспори величину и правду појединих славних личности, а то је у нашем народу чест случај било, тако да је Грубан, нажалост, преминуо, отрован је овдје, у његовом граду Никшићу, прије 115 година“, подсјетио је у својој бесједи Његово Преосвештенство.

Литургија у Никшићком Саборном храму

Владика је, изражавајући благодарност г.-дину Бранку Церовићу који је обновио спомен-обиљежје свог братственика, гласовитог јунака Грубана, истакао да је наш велики дуг памћење и поштовање славних предака, а Грубан Церовић је, по ријечима Епископа Јоаникија, то заслужио из више разлога.

„Заслужио је Грубан Церовић и као јунак, и као мудрац, и као племенски капетан да га се сјетимо и да се окупимо око његовог гроба. Дошли су данас овдје његови братственици и људи од струке, који ће рећи ријеч о Грубану Церовићу. То је наш велики дуг, ми чинимо оно што можемо и посебно благодаримо г.-дину Бранку Церовићу, нека га Господ за ову његову љубав изобилно награди, њему је био дуг да посјети гроб свог сродника. Он му је обновио споменик и учинио да се данас саберемо у овом светом храму како је Богу угодно. Прво да се Богу помолимо у овој дивној светињи, па онда да изиђемо на гроб знаменитог јунака и дробњачког главара Грубана Церовића.

Литургија у Никшићком Саборном храму

Срамота је да гроб таквог славног јунака не буде очишћен, обновљен или не дај Боже запуштен, а то г.-дин Бранко и остали Церовићи нијесу дозволили. То им, наравно, и приличи, јер је то породица која има дубок коријен, дубоко памћење и поштовање према својим славним прецима. Нека то тако буде и убудуће“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Литургија у Никшићком Саборном храму

По одслуженој Литургији Владика је са свештенством и вјерним народом, а у присуству чланова породице Церовић, одслужио помен и обавио освећење обновљеног надгробног крста, командиру и капетану дробњачком Грубану Церовићу.

Литургија у Никшићком Саборном храму

На ову знамениту историјску личност, у оквиру пригодног скупа, организованог, потом, у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, подсјетили су: проф. Саво Марковић, проф. др Михаило Шћепановић, а у име братства Церовић обратио се Милорад Церовић.