Служено Прво бденије у манастиру Ђурђеви Ступови

У присуству манастирског братства и вјерног народа, у манастираЂурђеви Ступови, у сриједу 10. априла 2019, служено је Прво бденије, током којег је читан Покајни канон Светог Андреја Критског.

Служено Прво бденије у манастиру Ђурђеви Ступови

Бденије је служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који се, сабранима обратио ријечима архипастирске поуке. Владика је навео да се током ове, пете недјеље Великог Часног поста служе два бденија.

„У сриједу навече читамо цио Покајни канон Светог Андреја Критског да, још једном, преиспитамо своју савјест и да се укријепимо на даљи подвиг покајања, очишћења, ослобођења душе и тијела од свега што је сувишно, што нас поробљава, да би наша душа, кроз покајање и љубав према Богу, добила крила, ослободила се и ишла напријед“.

„У петак вече имамо јединствену молитву у току године – Акатист благовештењски Пресветој Дјеви Богородици уз много других химни, молитава и пјесама, који доносе велико умиљење и од кога душа, заиста, добија крила“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Поучавајући сабране о Васкршњем посту, Владика је рекао да, иако испуњен покајањем, овај пост доноси радост и обновљење душе, срца, ума и мисли, те да је спасоносан и љековит уколико га постимо како треба.

„Да постимо тјелесно, али да се учимо да постимо духовно од злих мисли, злих ријечи, злих намјера, да се измиримо са својом савјешћу и са ближњима, а што је најважније да се измиримо са Богом. Међутим, да бисмо се са Богом измирили треба ово претходно све да учинимо“.

„Лијепо је што сте уобичајили да долазите на ова бденија, треба још више да обратимо на то пажњу, јер су то јединствене прилике када се душа препороди кроз молитву. Ово бденије, а посебно оно у петак навече у другим православним народима, који су молитвенији од нас, код Грка и код Руса, ниједан хришћанин не пропушта ове свете службе“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Друго бденије у манастиру Ђурђеви Ступови биће служено у петак 12. априла.