Епископ Јоаникије посјетио храм Светог Георгија у Дубровском

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије посјетио је, на Лазареву суботу - Врбицу, 20. априла 2019, храм Светог великомученика Георгија у дробњачком селу Дубровско.

Епископ Јоаникије посјетио храм Светог Георгија у Дубровском

Преосвећеног Епископа, у порти дубровачког храма дочекао је, у великом броју, вјерни народ дробњачког краја заједно са свештенством и свештеномонаштвом, пожеливши надлежном Архијереју срдачну добродошлицу.

Вјерницима, који су својим присуством исказали вољу за обновом храма Светог Георгија, обратио се Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Он је навео да су цркве у Дробњаку, углавном, поправљене и прилагођене за свето богослужење. Црква у Дубровском је веома пропала од влаге и потребна јој је обнова, што ће се, ако има добре воље, уз помоћ Божју, и урадити.

„Ваши давни преци, који су ову цркву утемељили и они који су је обнављали, прије нешто више од сто година, знали су добро која је улога храма Божјег. Тада нико није својатао цркву, да је овога или онога, јер је то, прије свега, дом Божји. Када се подигне црква, она се посвећује Богу, она је својина Божја и може да припада само Цркви, не ниједном појединцу, нити било којој групи“, казао је Епископ, поручујући да њихови преци нијесу знали за друге свештенике, осим за српске.

„Тако је било, свиђало се то некоме данас или не. Био је велики углед и велики понос бити свештеник и то ни за кога није представљало проблем, јер су они били једини признати канонски свештеници, који су од Бога дати народу од Светог Саве на овамо. Што је најважније, то су свештеници које признаје цијела православна васељена и гдје се год крећу зна се њихово име, њихова служба, њихов идентитет. Одавде па до Јерусалима, Русије и Свете Горе Атонске, свуда су признати и добродошли“, истакао је Његово Преосвештенство.

Владика се осврнуо се на недавне немиле догађаје у вези са храмом у Дубровском, који су узнемирили вјерни народ Епархије будимљанско-никшићке и укупно Црне Горе.

„Морам да кажем, иако нерадо на то трошим ријечи, појавили су се неки распопи, који су регистровани у станици полиције у Црној Гори, нигдје друго нијесу признати. Ви који сте овдје окупљени, сигурно, знате ко су они и какви су. Нека им Бог да покајање да се врате на прави пут и да спасу своје душе, а ми знамо да ко год је хтио дом Божји да оскрнави или га себи присвоји, није добро прошао“, указао је Епископ Јоаникије, поручујући:

„Ми не желимо никоме зла, желимо да ови празници свима дођу на корист, радост и спасење, али, ми, који смо завјетовани овој служби, морамо бранити истину, морамо бранити светињу и не можемо допустити да се светиња скрнави. То је завјет и ваших предака и, до сада, у ову цркву ниједан распоп никад ушао није. Увјерен сам и да неће. Немојте допустити да се скрнави светиња, да не наиђе проклетство, не дао Бог“, истакао је Владика будимљанско-никшићки.

Поручио је да треба да се уразуме они који су, како је оцијенио, изманипулисани.

„Нећу да их вријеђам, али ћу им рећи истину, не знају, ако наставе тако, шта их чека. Сигурно их добро не чека, него, нека се уразуме. Ми им желимо свако добро и да у ово село дође братска слога и братска љубав, али, опет морам да кажем, не можемо дозволити да се неко игра са Црквом. По било коју цијену не можемо то дозволити. То је завјет наших предака да се са вјером и Црквом не играмо, да поштујемо своју вјеру, своју Цркву и своје светиње“.

„Нека буду срећни ови благи дани, нека васкрсење Христово све нас обнови, обједини, уразуми, оснажи. Нека обнови наше заједништво, наше породице, домове. Нека на све сиђе Божји благослов, да сви идемо Божјим путем“, закључио је Владика Јоаникије.

Овом приликом, предсједник Одбора за обнову храма Светог Георгија, Миљан Ћеранић предао је благајнику Одбора Крсту Пековићу прилог, који је сакупљен на хуманитарном концерту у Београду, чиме је озваничен почетак радова на обнови светиње у Дубровском.
Посебну радост сабрању дало је крштење беба, Хелене и Стефана из двије породице Ћеранић.