Освећење темеља цркве Светог Николаја у селу Главаце код Берана

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је, на Васкршњи понедјељак, 29. априла 2019, темеље цркве Светог Николаја Мирликијског, која ће се градити у селу Главаце код Берана. Освећење темеља увеличао је сверадосни чин саборног крштења у коме је Цркви Христовој прибројано 26 нових чланова.

Освећење темеља цркве Светог Николаја у селу Главаце код Берана

Празник над празницима – Васкрсење Господа Исуса Христа сабранима је честитао Владика Јоаникије, који је рекао да цркву, чије су темеље освештали у други дан Васкрсења Христовог, а која ће се градити на овом благословеном мјесту, посвећују Светом Оцу нашем Николају Мирликијском Чудотворцу, великом заштитнику Цркве Божје, свједоку Васкрсења Христовог, проповједнику светог Јеванђеља, заштитнику на мору, на копну и у ваздуху.

„Са овим даном почиње, ако Бог да, нови живот овог мјеста. Не знам да ли је ово мјесто раније имало цркву, ви, сигурно, боље знате. Темељи су, како кажете, мало даље и црква је одавно срушена, међутим, сада добијате цркву у свом селу и она ће се саградити лијепо и брзо уколико будете сложни, а да бисмо градили цркву треба прво ми да се духовно изградимо“, казао је Његово Преосвештенство.
Као што је, на овај свети дан, постављен и освештан темељ цркве, тако је саборним крштењем постављен духовни темељ вјерног народа. Крштењем хришћани, истакао је Епископ Јоаникије, постају чланови Цркве, добијају опроштај грехова, примају анђеле чуваре, који ће их од зла одвраћати, од непријатеља штитити и на добро, увијек, упућивати.

„Примили сте благодат Светог Духа кроз Свету Тајну миропомазања, примили сте силу истине Божје, правде и љубави, праве, истините вјере хришћанске у Свету и живоносну Тројицу, Оца и Сина и Светог Духа, Бога живог, Бога љубави, истине и правде. Они, који су раније крштени, са градњом овог светог храма добијају нови подстрек, ови, који су данас крштени, сјединили су се са овим храмом, са његовом будућом градњом, његовим будућим животом и славом. Зато позивамо и оне који још нијесу примили свето крштење, оне који се убудуће буду рађали и бракове склапали, да се крштавају, вјенчавају, да долазе на ово свето мјесто, да се Богу моле“, бесједио је Преосвећени владика.

Позвао је сабрани вјерни народ да се уз градњу цркве и сами духовно изграђују, а то ће, по Владикиним ријечима, дати плодове уколико имају међусобне слоге и љубави, уколико превазилазе препреке, које, врло често, постоје међу људима.

„Зато и градимо ову цркву, градимо је да би и она нас изграђивала, да би се добро умножавало међу нама, у нашим душама, нашим домовима и у овом селу, да се од овог дома Божјег, који се гради, утврде ваши домови, ваше породице, да се умножи свака срећа, напредак, мир, љубав и слога. Да се од овог светог храма излије благослов на оне који овдје живе, који ће овај храм помагати, који су везани за овај храм, а живе негдје друго. Да му, често, долазите и да се овдје сабирате“.

Преосвећени Епископ Јоаникије захвалио је домаћину, који је приложио земљиште за градњу храма, те онима који су, већ, дали своје прилоге.

„Нека буде на благослов свима вама, који улажете своје прилоге, свој труд и своју љубав у градњу овог храма, нека Бог надокнади и умножи сваким добром и напретком“.

„Данас смо спојили, ријетко се то догађа, али смо морали да учинимо крштење и освећење ових темеља. У суштини, то је једно те исто, али је много значајније крштење. Ови неосјетљиви темељи од обичног, простог материјала данас су примили освећење, а камоли боголике душе, које су данас примиле крштење и Свето миропомазање. То је велико дјело и велики чин. Нека буде срећно и благословено. Само због овога што смо се данас овдје сабрали и Божју милост измолили вредјело је започети овај храм, а која ће, тек, добра, ако Бог да, убудуће донијети вама и вашем потомству“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.