Литургија у манастиру Шудикова

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Побусани понедјељак, 16. априла 2018, са свештенством у манастиру Шудикова помен упокојеним игуманима и монасима ове свете обитељи.

Литургија у манастиру Шудикова

Молитвено су посјећени гробови монахиње Агније, игуманије манастира Шудикова и Видосаве Мићовић, мајке Преосвећеног Епископа Г. Јоаникија, чији земни остаци почивају у манастирској порти.

Понедјељак Томине недјеље (Побусани понедјељак)

Побусани понедјељак је први дан послије Томине недјеље или девети дан од Васкрсења Христовог. Зове се „побусани“ зато што на тај дан људи одлазе на гробље и врше уређење (побусавање) гробова, на које засађују ново цвијеће. Тада се износе и васкршња јаја која се „куцају о споменик“, а упокојени се поздрављају са "Христос Васкрсе". Овим дивним обичајем ми исказујемо своју љубав и поштовање према умрлим сродницима са којима желимо да подијелимо радост Васкрсења Христовог, радост побједе над смрћу. На тај начин исповједамо вјеру у вјечни живот и у наше опште васкрсење.