Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

На празник Светог Евтихија Цариградског, у четвртак 19. Априла 2018, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

Саслуживало је свештенство беранског намјесништва и монаштво Манастира.

Сабрату манастира монаху Евтихију је данас имендан. У то име је пререзан славски колач, а у славу Светог Евтихија Цариградског чије име носи.

Свети Евтихије Цариградски

Рођен у Фригији од родитеља благочестивих. У тридесетој години поста игуманом једног манастира амасијског. Када му бјеше четрдесета година посла га Амасијски митрополит умјесто себе не Пети васељенски сабор. На сабору он блисташе као сјајна звијезда међу оцима Цркве, како својом ученошћу, тако и благочешћем. Када наста препирка, да ли могу јеретици после своје смрти бити предани анатеми, он заступаше мишљење да могу, позивајући се на Књигу Царства. И омиље веома цару Јустинијану и патријарху Мини. Цар га питаше за савет, а Мина га назначи за свога наследника и умоли цара, да то приведе у дјело. Дванаест година управљаше Свети Евтихије Црквом мирно. Но, тада ђаво диже буру против њега. Та бура дође до самога цара Јустинијана. Прелести се цар, и паде у монофизитску јерес афтартодокета, која лажно учаше, да је Господ Исус и прије Васкрсења имао тијело божанско и нетрулежно, без осећања глади, жеђи и бола. Евтихије одлучно устане против те јереси, због чега га цар одагна у прогонство, у његов првобитни манастир. Ту проживе Евтихије дванаест година и показа се великим чудотворцем, исцјељујући људе од разних болести молитвама и помазивањем јелејем. Јустинијан се покаја и умре, а њега наследи Јустин, који поврати Евтихија опет на престо патријарашки, на коме овај светитељ оста до смрти, мирно управљајући Црквом Божјом. Пресели се 582. године у царство Христа Господа, Коме је вјерно и храбро служио цијелог живота.