Велики петак у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Велики петак, 14. априла 2017, у манастиру Ђурђеви Ступови Вечерње са изношењем плаштанице.

Велики петак у манастиру Ђурђеви Ступови

Саслуживало је свештенство беранског намјесништва и свештеномонаштво Епархије, а у служби сумолитвено учествовали бројни вјерници Берана и околних мјеста.
Преосвећени Епископ Јоаникије служио је, такође, на Велики петак у катедралном манастиру Епархије – Ђурђевим Ступовима, Бденије у спомен погребења Господа Исуса Христа.

Велики петак у манастиру Ђурђеви Ступови

Владици је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Епархије уз молитвено учешће многобројних вјерника.

Велики петак у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије је преводио Литију са плаштаницом, која је трократно опходила манастирски храм .
Он се на крају службе сабраном вјерном народу обратио ријечима архипастирске бесједе.

Велики петак у манастиру Ђурђеви Ступови

„Послије Христове смрти дошао је праведни Јосиф,Христов тајни ученик, код Пилата да затражи тијело Исусово да Га сахрани по јеврејским обичајима и, управо, то скидање са Крста ова света служба изображава. Велика је тајна којој управо присуствујемо. Оно што се догодило у давнини има вјечни значај и вјечно дејство“.

Велики петак у манастиру Ђурђеви Ступови

„Није Христова смрт била од значаја само за онај тренутак и нијесу се потресла само срца, душе и умови оних који су видјели страдање Христово и Његову крсну смрт, него се потресају темељи земље и васељене увијек на овај свети дан и срца свих вјерујућих кроз сва времена. Када својим духовним очима вјерник гледа на страдање Христово не може никако остати равнодушан, него се потреса његово биће. Созерцавајући тајну распећа Христовог,које потреса и Небо и земљу, човјек се истовремено очишћује, очишћује се његова савјест, јер је Господ својом живоносном крвљу, изливеном на Крсту, излио, истовремено, и опроштај гријехова свим покољењима, цијелом роду људском“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки.