Освештана звона на цркви у Лукову код Никшића

На Васкршњи уторак, 18. априла 2017, свештенство никшићког намјесништва освештало је два нова звона, која је цркви Светог Јована Крститеља на Лукову, приложио Радојица Радовић, поријеклом из овог мјеста.

Освештана звона на цркви у Лукову код Никшића

Чину освећења претходило је служење четрдестодневног помена новопрестављеном слузи Божјем Мирку Радовићу, Радојичином оцу, за покој чије душе и душа његовог дједа и бабе су приложена звона.

Освештана звона на цркви у Лукову код Никшића

Дародавцу је на овој лијепој хришћанској врлини, захвалио надлежни парох протојереј Слободан Јокић, честитајући, уједно, сабранима празник Васкрсења Христовог.

Освештана звона на цркви у Лукову код Никшића

„Свако гробље је светиња, сваки сабор је светиња, а најљепши сабори су поводомпразника Васкрса. Тужан је дан кад се растајемо од ближњих, али као хришћани ми вјерујемо, и то нам овај празник говори, да је смрт побијеђена. Како што каже познати писац: Смрт не постоји, постоје само сеобе, постоје, драга браћо и сестре, сеобе у живот љепши и вјечни, који нам је Христос својим васкрсењем донио и даровао. То су наши преци знали, зато су у гробљима увијек правили цркве, аи ова црква је свједок вјечног живота“, рекао је свештеник Јокић.

Освештана звона на цркви у Лукову код Никшића

Два звона са луковске светиње однијета су, прије стотину година, од стране окупатора.Захваљујући љубави Радојице Радовића храм Светог Јована Крститеља у свој својој пуноћиопет објављује Васкрсење Христово.

Освештана звона на цркви у Лукову код Никшића

„Ево данас, послије тачно стотину година, Радојицаје, сјећајући се својих предака, остављајући у аманет својим потомцима, за покој душе свог оца Мирка, дједа Радојице, чије име носи, и бабе Маргите, са срца и са пуно љубави, пуно благослова, учинио диван прилог на једноставан начин. Кад се чини добро, добро се и враћа. Он даде да ова црква од данас опет објављује Васкрсење Христово својом пуноћом“.

Освештана звона на цркви у Лукову код Никшића

„Заокружила се цркваса ова три звона, опет су се сабрала да, на данашњи свети дан, објављују Васкрсење Христово и да је смрт, као највећи непријатељ човјеков, побијеђена. Нека све буде са благословом Божјим, нека ова звона звоне да их чују и наши преци на небесима и да им се радују, да звоне и да свједоче да смо људи, да смо хришћани. Ја се као надлежни парох , још једном, захваљујем Радојици и његовој породици што су учинили овај дар, што је ова црква опет засијала у својој пуноћи и што се чују њена звона на луковском пољу“, поручио је о. Слободан Јокић.