Епископ Јоаникије освештао темеље капеле Светог Николе у Лијесци код Бијелог Поља

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је, на Васкршњи понедјељак, 17. априла 2017, камен-темељац за параклис Светог Николаја Мирликијског, који ће се градити у склопу Црквено-народног дома, у селу Лијеска код Бијепог Поља.

Владици је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Епархије, а чину освештања темеља будуће капеле, присуствовао је вјерни народ овог краја.

Благосиљајући почетак градње Преосвећени Епископ је казао да је више разлога што ову цркву зовемо капелом, а прије свега због цркве на Ловћену, која је позната као Ловћенска капела. Капела је, заправо, мала црква, а не мртвачница како наш народ погрешно схвата и назива, указао је Владика Јоаникије.

„Када цркву градимо са љубављу, па иако је мала она може имати велики значај, може бити за нас велика, широка и пространа да се сви у њој саберемо, да за њу будемо везани,да нас она духовно нахрани, оснажи, да нас просвети и научи. Почесмо у славу Божју, а у част и спомен Светог оца нашег Николаја Мирликијског Чудотворца, брзог помоћника и великог заступника свих православних хришћана, великог свједока вјере Христове православне“, рекао је Његово Преосвештенство.

Како ће се црква градити у склопу већ подигнутог Црквено-народног дома, у селу Лијеска, Владика је, у својој бесједи, поучио сабрани народ да се оваква здања не називају капелом, нити мртвачницом, јер не служе само за испраћаје покојника, већ за све народне потребе.

„Ви сте уложили велики труд подижући овај Црквено-народни дом. Сигурно да су учествовали многи, а, како чујем, главни добротвор овог светог здања које подижемо је г.-дин Велибор Мрдак, родомиз Лијеске, који живи у Швајцарској. Нека Бог све награди, али, цијенимо то што се г.-дин Мрдак јавио да подигне ову цркву, да учини све што је потребно да се заврше груби радови, а то, у данашње вријеме, значи много. Њему је Бог дао и он хоће да учини за своје село, за своје мјесто, за своју Цркву и за своју вјеру. Хвала му, нека Бог умножи здравље и благослов њему и његовој породици“, казао је Епископ Јоаникије, додајући да ће за сваког бити мјеста да учествује прилогом у градњи ове светиње, како би се она и завршила.

„Неће бити тешко саградити је ако међу вама буде слоге, љубави, једнодушности, а црква се за то и гради да буде слоге, а не раздора. Зато вас молим да, прије свега, сложно кренете изградњу ове цркве са захвалношћу Богу Који вам је дао прилику да овдје подигнете светињу.Треба благодарити Богу зато што нам је дао прилику да можемо да учинимо нешто за своју Цркву и за своју вјеру“, поручио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Он је благословио да 8. август буде дан црквено-народног сабрања у овом селу, јер је празник Светог Николаја Мирликијског Чудотворца, коме је посвећена ова светиња, у зимском периоду, када су честа невремена и велики сњегови.

„Заслужио је Свети Никола да му се подигне храм овдје у Лијесци, али пошто је 19. децембар зима, може се десити да не можемо доћи од снијега и невремена.Кад буде слава храма нека дође свештеник и колико се може окупити народа, али један дан у години требало би сви да се саберемо овдје, да дођу свештеници из околине, сав народ из Лијеске и околних села. Нека то буде 8. август када је вријеме годишњих одмора, да могу доћи и они који живе у иностранству“.

„Гдје год живјели не треба да заборављамо своје мјесто и своје огњиште, велики је Божји благослов кад имамо гдје да се саберемо са разлогом, а имамо важан разлог да се помолимо Богу, да се видимо са ближњима, да запалимо свијећу својим покојницима, да посјетимо њихове гробове, да отворимо своје куће, да дочекамо миле и драге у домовима гдје смо одрасли, да не заборавимо своја огњишта, своје гробове и своје село, своје небо под којим смо одрасли. Велики је светац 8. август - Света Петка Трнова, она је у календару назначена као празник и у многим мјестима тог дана се не ради, зато нека народ овдје дође и сабере се, да се провесели и да се у овој светињи напоји Божанском истином, правдом и међусобном љубављу“, закључио је, у својој бесједи,Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Овом приликом освештано је и звоно за капелу Светог Николаја Мирликијског.