Свети Александар Невски, вјековна прислава Васојевића

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у понедјељак, 12. септембра, на празник Преноса моштију Светог Александра Невског Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Архангела Михаила на Књажевцу у Андријевици.

Величанственим црквено-народним сабором прослављена је, затим, прислава Васојевића, а домаћини славе су били братство Бојовићи

Свети Александар Невски, вјековна прислава Васојевића

Саслуживало је више свештеника и монаха наше Епархије, а празнично богослужење сабрало је велики број вјерног народа васојевићког краја и њихових гостију из других мјеста Црне Горе. Поздрављајући уважене личности из јавног и друштвеног живота Црне Горе и Србије, међу којима и г. Зорана Лутовца, амбасадора Србије у Црној Горе, као и г. Млађана Ђорђевића, савјетника предсједника Републике Србије, те г. Веселина Бакића, предсједника Општине Андријевица, пригодном бесједом обратио се Преосвећени владика Јоаникије. Он је честитао празник Преноса моштију Светог Александра Невског, којег Васојевићи као своју приславу већ вјековима прослављају у знак великог пијетета према Русији и братском руском народу.

Свети Александар Невски, вјековна прислава Васојевића

“Свети Александар Невски потиче из пријатељског и нама драгог словенског народа, а због његове вјере и жртве за свој народ и вјеру православну Господ га је удостојио такве светости, благодати и милости Божије да својим светим молитвама заступа све народе православне и цио васиони свијет. Господ, Који је принио жртву на крсту и своју искупитељну крв излио за цио род људски, награђује оне који иду Његовим путем, а Свети Александар Невски, велики крстоносац, страдалник и печалник руског народа, за своје само 43 године овоземаљског живота, учинио је таква дјела у славу Божију да је постао незабораван, не само у историји руског народа, него и у историји православне Цркве, у историји православља уопште“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Свети Александар Невски, вјековна прислава Васојевића

Светог Александра Невског због тога прославља велика Русија и цио православни свијет, међу којима спомен на овог великог Божијег човјека, слави и српски народ. Међутим, нигдје се љепше, осим у лаври Светог Александра Невског, према мишљењу владике Јоаникија, не прославља него на Књажевцу у Андријевици, у Васовом племену, коме су заштитници Свети Архистратизи Божији Михаило и Гаврило и велики руски кнез Свети Александар Невски.

Свети Александар Невски, вјековна прислава Васојевића

“Он је Васовом потомству био толико пута на помоћи и заштитио га од надирања католичанства из Албаније у своје вријеме преко Климената и у неколико наврата дао побједу Васојевићима те су одбранили своја огњишта, своје светиње и своју територију. Дакле, Свети Александар Невски нас обједињује и данас само се сабрали овдје око његовог и имена Христовог, Које нас једино може објединити, уразумити и научити, јер кад се год сабирамо у Цркви Божијој, ми се сабирамо око Христа Господа и Дух Свети нас обједињује, а наше сабирање није обично окупљање, нити обично празновање, него нас Господ призива у своју славу и својом вјечном свјетлошћу нас обасјава на оваквим саборима“, нагласио је Преосвећени Епископ.

Свети Александар Невски, вјековна прислава Васојевића

Током Свете Архијерејске Литургије велики број вјерника приступио је Светом причешћу, а освештан је и преломљен славски колач. Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије је заблагодарио братству Бојовића, који су са великом љубављу према својој Цркви, своме народу и својој браћи преузели да ове године буду домаћини славе, подсјетивши на доброчинства која ово братство чини према Светој Српској Православној Цркви.

У име братства Бојовић добродошлицу је пожелио г. Душко Бојовић.

“Дозволите ми да вам испред братства Бојовић и у своје лично име, свима захвалим на данашњем бројном одзиву да славу Светог Александра Невског прославимо заједно, братски, онако како нама Васојевићима и припада не само данас, него дуги низ година, па бих овом приликом хтио да захвалим свима, и оним претходним кумовима славе и братствима. Вашим присуством нама домаћинима, братству Бојовић чините незаборавну част и обавезу да овом скромном, али, вјерујте, најискренијом и широког срца трпезом љубави, која је припремљена и отворена према свима вама, прославимо нашу приславу онако како је Богу угодно и како је народ у долини Лима навикао. Нарочито желим да захвалим нашем духовном пастиру владици Јоаникију што је дао благослов нама Бојовићима да ове године будемо домаћини и угостимо братство и племе“, истакао је Бојовић.

Свети Александар Невски, вјековна прислава Васојевића

Дио освештаног славског колача, у име Удружења Васојевића у Србији, које ће бити кум славе идуће године, преузео је г. Лука Кастратовић, предсједник Удружења.

На великом и величанственом црквено-народном сабрању у Књажевцу у Андријевици, одржаног поводом прослављања празника Преноса моштију Светог Александра Невског, одржан је културно-умјетнички програм. Свенародно весеље трајало је до касних послијеподневних часова.